Milwaukee

Župa i nogomet

15. travnja 2025. u 11:35

Potrebno za čitanje: 4 min

Dijaspora.hr

Vijesti

FOTO: Sacred Heart Croatian Catholic Parish Milwaukee

Malo župa u SAD-u i Kanadi iza sebe ima stoljetnu tradiciju koja i danas živi. Iako su brojne diljem kontinenta bile osnovane tijekom 20. stoljeća, pa i ranije, župe s hrvatskim predznakom posljednjih desetljeća brzo padaju. Svakako izazovan test vremena u Americi izdržala je župa Srca Isusova u Milwaukeeju.

Priče iz Vukovara stigle do Chicaga i Milwaukeeja

Monodrama “Priče iz Vukovara” djelo je mladog hrvatskog glumca iz splitskog Hrvatskog narodnog kazališta Pere Eranovića. Ovaj kazališni komad priča priče vukovarskog ratnog izvjestitelja Siniše Glavaševića kojega utjelovljuje upravo Eranović. Nakon više od 100 gostovanja u domovini i diljem iseljeništva, ova je predstava napokon došla i u Sjedinjene Američke Države, točnije među Hrvate Milwaukeeja i […]

Ovaj grad, koji se smatra petim najvećim na Srednjem zapadu sa svojih skoro 580 tisuća stanovnika, dom je i Hrvatima koji vrlo rado sudjeluju u svim aktivnostima crkve i svakodnevno promiču hrvatsku kulturu.

Područje ovog mjesta nekoć davno nastanjivala su indijanska plemena, a spominje se kako je i grad dobio naziv prema indijanskoj riječi millioke, koja znači “dobra zemlja”. No, u 19. stoljeću, kada je grad Milwaukee već bio izgrađen, njemački su imigranti pristizali i počeli razvijati industriju, a mjesto je ubrzo postalo središnjica pivovara u SAD-u, što je ujedno značilo i veliku potražnju za radnicima. To je, naravno, privuklo i naše Hrvate koji su već početkom stoljeća u velikim brojevima stizali ovdje.

Neki zapisi navode kako je Hrvata u Milwaukeeju već do 1910. bilo i do tri tisuće, pa su počele rasti i želje za osnivanjem vlastite župe. Inicijalni pokušaji osnivanja nisu u tom gradu naišli na plodno tlo, sve do dolaska fra Placida Belavića 1917., franjevca koji je označio početak službenog djelovanja Hrvata u Milwaukeeju. Već do travnja te godine fra Placido je dobio odobrenje za osnivanje župe koja od svog početka pa do danas novi naziv Srca Isusova. Ovaj franjevac nije kanio čekati, pa je do srpnja te iste godine sa župljanima kupio i njemačku luteransku crkvu u kojoj će Hrvati djelovati sljedećih desetljeća.

Sacred Heart Croatian Catholic Parish Milwaukee

Začetak hrvatskog nogometa u Americi

No, možda i najveće zasluge ova župa može pripisati vlč. Dragutinu Jesihu, rođenom Zagrepčaninu koji je preuzimanjem župe 1921., nakon više izmjena, dao istinski zamah hrvatskoj zajednici. Cijeli niz udruga i organizacija, poput Društva Imena Isusova i pjevačkog zbora sv. Cecilija, bili su osnivani upravo po njegovom palicom kojom će stvarati i graditi zajednicu sve do 1930. godine.

‘U Chicagu smo blagoslovljeni predivnim fratrima, a mladi naše zajednice jedna su složna ekipa’

Chicago, treći po veličini grad u cijelom SAD-u, dom je prema nekim procjenama oko 150 tisuća stanovnika koji su Hrvati ili hrvatskog podrijetla, čineći pet posto ukupnog stanovništva. Ovaj vjetroviti grad na jezeru Michigan zato je i dom nekoliko hrvatskih župa koje osnažuju hrvatsku tradiciju… “U Chicagu smo doista blagoslovljeni predivnim fratrima koji dišu sa […]

Svoje je djelovanje vlč. Jesih nakon odlaska iz Milwaukeeja 1930. nastavio u Hrvatskoj, gdje je počela njegova borba za pravednost i slobodu. Naime, tijekom Drugog svjetskog rata nije mogao šutke gledati stradavanja koju je prouzročio tadašnji režim.

Vlč. Jesih u noći 20. studenog 1944. napustio je svoj župni dvor u Ščitarjevu kako bi se sklonio u Zagreb, no bio je ubijen nedugo nakon. Na obali rijeke Save već idućeg su jutra pronađeni tragovi krvi, a njegovo tijelo izbacila je rijeka do 10. prosinca, a nikada nije potvrđeno tko ga je ubio. Zbog svog truda i pomoći židovskom narodu ovom je svećeniku, heroju koji je spašavao u vrijeme kada je to bilo najopasnije, 1992. dodijeljena je i titula Pravednika među narodima, kojom je vlč. Jesih postao jednim od 130 Hrvata koji su dobili priznanje za pomoć Židovima za vrijeme Drugog svjetskog rata.

No, ostavština vlč. Jesiha svakako ostaje i danas, pa čak i u dalekom Milwaukeeju. Naime, ono što je izuzetno zanimljivo uz ovu župu je i ljubav prema nogometu koja je bila potaknuta upravo vlč. Jesihom. Samo pet godina nakon utemeljenja – 1922. – u Milwaukeeju se osniva i prvi nogometni klub koji u nazivu sadrži “hrvatski”, Hrvatski orlovi.

Njihov uspjeh bio je gotovo pa instantan – do 1937. Hrvatski orlovi čak su šest puta bili prvaci Milwaukeeja, a uspjehe su nastavili nizati i idućih desetljeća. Klub djeluje i danas, s klupskim prostorom i velikim igralištima na kojem igraju i mladi i stari.

Otvoreni prema svima

Sve udruge i organizacije Hrvata u Milwaukeeju nastavile su se razvijati uz bok vrlo uspješnoj župi Srca Isusova. Kako su Hrvati u gradu počeli naseljavati druga područja, u Župi se ukazala potreba za premještajem, što se u konačnici i dogodilo 1949., kada je župa Srca Isusova bila premještena u novu crkvu. To se uistinu pokazalo kao dobra odluka jer je zajednica toliko rasla na toj lokaciji da je u Župe u samo tri godine uspjela isplatiti zemljište, gradnju i sve dugove.

Ono što je krasilo ovu župu je činjenica da je već 60-ih godina širom držala otvorena vrata i za sve doseljenike koji nisu nužno bili Hrvati. Mjesta u ovoj župi bilo je i za one iz Irske, Njemačke, Italije, Poljske pa i Slovenije. U narednom razdoblju Župu je krasilo vrijeme mira, obnove i razvitka. Punih 36 djelovala je i hrvatska škola u sagrađenom objektu, no 1993. bila je ugašena.

Hrvatska ljepotica usred Manhattana: Biti dijelom ove zajednice je lijepo, ali nosi sa sobom i veliku žrtvu

Usred Manhattana, na 10. Aveniji i 41. ulici koja se nalazi tik uz tunel Lincoln koji New York povezuje s New Jerseyjem, protežu se neboderi koji dosežu nevjerojatne visine. Poznati Times Square svega je nekoliko ulica udaljen, u blizini je velebna 5. Avenija, a još malo hoda “niže” nalazi se i Central Park. Usred svih […]

Ova župa u studenom prošle godine dočekala je i novog župnika fra Dražana Borasa koji je došao služiti iz župe Blaženog Alojzija Stepinca u Chicagu. Svoje vjernike zajednica dobro poznaje i sluša i danas, što bi mogao biti jedan od razloga njihovog dugotrajnog djelovanja. Hrvati u Milwaukeeju, kada se zažele hrvatske hrane, jezika ili sporta, sve mogu naći na jednom mjestu.

Sacred Heart Croatian Catholic Parish Milwaukee