Grude

Završena je knjiga o Kreši Mikuliću: Velike stvari dolaze iz malih mjesta, od nepoznatih imena

14. travnja 2025. u 8:55

Potrebno za čitanje: 3 min

Dijaspora.hr

Vijesti

FOTO: Ivan Ril

U nakladi bratskih ogranaka Matice hrvatske Grude i Imotski iz tiska je ovih dana izašla knjiga “Krešo Mikulić: život jednog izumitelja”. Promocije će biti u svibnju u Grudama i Zagrebu.

Sjajna vijest iz Ohija! Amerikanci proglasili 10. studeni Danom Kreše Mikulića

Krešo Mikulić, poznati inženjer i vlasnik Vinoklet vinarije u Cincinnatiju, dobio je posebno priznanje od Grada Coleraina u američkoj saveznoj državi Ohio. Naime, 10. studenog 2021. bit će obilježen kao njegov dan – “Dan Kreše Mikulića”. Krešo je rođen 13. rujna 1934. godine u Mamićima u Hercegovini, u kolibi bez struje i vode, prekrivenoj slamom. […]

Djelo o poznatom vinaru i izumitelju s američkom adresom na 408 stranica potpisuje dr. Milka Tica iz Podledinca kod Gruda koja živi i radi u Zagrebu.

PR

Mikulić je rođen na planini Vučipolje, u općini Posušje, 13. rujna 1934. godine, kao osmo dijete. Malu maturu završio je u Širokom Brijegu, a srednju elektrotehničku školu pohađao je u Sarajevu, gdje je završio stolarski zanat. Zbog ljubavi prema gimnastici preselio se u Zagreb u kojem je završio elektrotehničku školu. Studij elektrotehnike upisao je 1956. na Elektrotehničkom fakultetu u Zagrebu, a završio 1960. godine, stekavši zvanje diplomiranog inženjera elektrotehnike.

Godine 1967. preselio se u Kanadu, a zatim je otišao u Chicago u kojem je obavljao poslove projektanta u tvrtki koja je razvijala sustave za nuklearne elektrane. Ostatak života provodi u Cincinnatiju. U Americi je ostvario brojne uspjehe u području projektiranja: radio je za NASA-u, Formulu 1, Hondu te američku vojnu industriju na Black Hawk helikopteru i B-1 bombarderu. Radio je i na motoru zrakoplova za američkog predsjednika!

“Danas, iako u kasnim godinama, postojan je kao stijena rodne grude. Kao i u mladosti, pun je ideja, mašte i želje za daljnjim ostvarenjima”, rekla je autorica knjige.

Danas Krešo u Cincinnatiju uživa sa svojom obitelju u vođenju vinarije i restorana.

Krešo Mikulić iz Cincinnatija primljen u Kuću slavnih: Evo što treba napraviti u Hrvatskoj!

Nakon što je Grad Colerain u američkoj saveznoj državi Ohio proglasio 10. studeni 2021. “Danom Kreše Mikulića”, iz Cincinnatija je stigla još jedna lijepa vijest – ovaj 88-godišnji Hercegovac primljen je u Kuću slavnih Gospodarske komore Coleraina. Na svečanoj večeri u četvrtak okupilo se 200 uzvanika, a jedno ime posebno je odjeknulo dvoranom. Ime je […]

Provincijal fra Jozo Grbeš u predgovoru knjige ističe da mu čini čast što je susreo jedinstvenog čovjeka dvaju stoljeća imenom Krešo Mikulić. Zahvalan je prijatelju Ivanu Rilu koji ga je upoznao s Krešom u njegovu domu te naglašava: “Već u prvom susretu ostadoh zadivljen mudrošću njegova života. Hvala mu! Ja kao kršćanin vjerujem da su Božji zahvati uvijek s malenima, poniznima. Velike stvari dolaze iz malih mjesta, od nepoznatih imena. Velika otkrića nastala su u podrumima, u garažama nepoznatih”.

Ivan Ril upoznao je Krešu 2015. godine u Cincinnatiju kad je kao urednik u Večernjem listu radio turneju po SAD-u i zapisivao brojne priče o uspjesima i povijesnim bremenima hrvatske emigracije. Rila i Krešu upoznala je Tatjana Matejaš Cameron, popularna Tajči. Ril ističe: “Kad dođete kod čovjeka koji je na zidu svoga doma ispisao riječi ‘Podignimo čaše za one koji su podignuli nas’, u pravilu odmah znate s kim imate posla. Taj natpis krasi hrvatski restoran Vinoklet u američkoj državi Ohio i točno sažima život junaka naše knjige ‘Krešo Mikulić: život jednog izumitelja’, život vinara i život obiteljskog miritelja, kako je napisao sam za sebe.” Ivan Ril ponosan je na prijateljstvo s Krešom i dodaje: “Ponosan je Krešo na svoju obitelj i na sve ono što je stvorio. Naravno, ponosni su i oni na njega, ali znam i da ga još jedan ponos danas gleda s neba, pulsira negdje među onim zvijezdama koje su pratile kako je vinuo u zrak svoje najveće izume. Nije to zvijezda s američke zastave ni ona koja ga je otjerala iz domovine, nego je to zvijezda koja je za njega sačuvala posljednju koricu kruha. Za njega je ona bila jedina prava, njegova mama Ruža.”

Fra Ante Marić u pogovoru ove knjige nadahnuto govori o Krešinu putu od Vučipolja do Borajne kod Gruda te dalje tegobnim životnim stazama u tegobnim vremenima do ostvarenja američkog sna te piše: “Sa šest godina rat i jad. Sa deset komunizam, OZNA, KNOJ. Ubili brata, drugoga kriješ, tata u kazamatu u Zenici. UDBA na vratima, poput grabljiva orla. Majka sama s djecom – jedno drugom do uha. Strah se nastanio u duši i odsjeo u kostima. Ideš u školu i najbolji si. A nikomu živu ne kazuješ ni o mjestu ni o kraju svog rođenja i zavičaja, ni o bratu ni o ocu. I opet si upozoren da kopaju po tvojoj prošlosti. Po tvojim ranama i jadu. Ostavljaš sve milo i ideš preko svih meridijana i paralela. A osjećaj onoga svega putuje s tobom u duši. Predivno je tkivo ovog života – romana. Gutaš sve te dane ispričane u prvom licu. Sva ta mjesta, sve te događaje. Tako sam sretan što sam 21. listopada 2024. u Franjevačkoj knjižnici bio s Krešom Mikulićem, Bobom, fra Jozom. Što smo pričali tako lijepo. Što poznajem Milku. Što smo opet skupa bili Milka, Bobo i ja. Što je Milka ponovila riječi lektorice Dragice: ‘Svi mi koji smo radili na knjizi duhovno smo bogatiji nego što smo bili prije.’ Pročitao sam, rekao bih u hipu, divnu životnu priču. U tu je priču Svemogući debelo upleo svoje prste.”

Autor ‘hrvatskog’ festivala u Cincinnatiju: Mislili su da sam lud, a danas svatko ovdje voli doći

Red glazbe, red hrane i red kulture… To je protekli vikend obilježilo Cincinnati, grad u američkoj saveznoj državi Ohio koji je bio domaćin 24. Festivala umjetnosti i vina. Ova priča našim čitateljima vjerojatno ne bi bila zanimljiva da organizator događaja nije Vinarija Vinoklet i da iza nje ne stoji “hrvatska ideja”… “Glavni cilj nam je […]

Prvo predstavljanje ove knjige bit će 15. svibnja u Grudama, a drugo 28. svibnja u Zagrebu.