San Pedro
FOTO: Branka Bezić Filipović
Kalifornija je postala zanimljiva doseljenicima još u vrijeme zlatne groznice, odnosno sredinom 19. stoljeća, pa su mnogi Dalmatinci onamo krenuli. Međutim, nisu svi tražili zlato. Otočani su se radije okušali na moru i neovisno o tome što je ocean drukčiji, iskustvo iz domovine ipak im je omogućavalo bržu i bolju prilagodbu.
Hrvatske zemlje od kraja 19. stoljeća svjedoče o masovnom iseljavanju svog stanovništva. Iseljavanje je tada, kao i danas, veliki društveni, ekonomski i politički problem. Iako su razne vlasti nakon 1918. godine tvrdile da se brinu o rješavanju tog problema, rezultati njihova rada redovito su pokazivali da je rezultat nedostatan. Jedan od aspekata koji simbolički govori […]
Oko Los Angelesa lovili su tunu, a išli su i na Aljasku loviti losose. Ribarska zarada nije bila redovita jer se zarađivalo po ulovu. Na kraju se od ribanja ipak moglo pristojno živjeti, ali stotine života izgubljene su u ovome nesigurnom poslu.
U San Pedru podignut je spomenik ribarima i ribarstvu, a nazvan je Fisherman’s Memorial. Uz skulpturu ribara koji drži u ruci tunu na okolnim pločama nalazi se povijesna priča ribarskoga San Pedra. Popisani su hrvatski ribari, osnivači riblje industrije, ribarski brodovi te tužan niz onih koji su nestali u moru.
San Pedro jedna je od 88 općina Los Angelesa i ima svoju upravu i počasnog gradonačelnika. Sve te općine zajedno čine Los Angeles County, okrug koji možemo usporediti s našim županijama, a na tom području živi oko deset milijuna stanovnika. Najveća općina toga okruga je Los Angeles u kojemu živi oko četiri milijuna stanovnika, a okrugom upravlja petero izabranih predstavnika na čijem čelu je supervizor, na funkciji sličnoj županovoj.
U San Pedru nalazi se niz tragova koje su ostavili Hrvati iz Dalmacije. Neke ulice zovu se po našim ljudima, na Pločniku slavnih su naša imena, a most koji povezuje San Pedro i Long Beach zove se Vincent Thomas Bridge, po Vici Tomašu iz Segeta kraj Trogira.
Tu djeluju i dva hrvatska društva: Croatian Hall i Dalmatian-American Club of San Pedro. Svake godine organizira se svečana večera, ples i druženje, a kada se pokriju troškovi, ono što ostane donira se nekoj udruzi u Splitu ili za neki od odjela KBC-a.
Preko puta San Pedra nalazi se otok Catalina. Naime, na otoku se 1894. godine rodila prva bijela djevojčica ikad, a bila je kći Hvaranina, što je priča oko koje će se razviti suradnja dvaju otoka – Hvara i Cataline.
Kako mnogi Hrvati na sjevernoameričkom kontinentu nisu mogli dolaziti u domovinsko svetište Mariju Bistricu, odlučili su 1966. godine sagraditi jedno stalno svetište u glavnom gradu Sjedinjenih Američkih Država – Washingtonu. Prijedlog je potekao od članstva Hrvatske katoličke zajednice (Croatian Catholic Union) na 15. konvenciji koja je održana 16. rujna 1966. u Detroitu. Ideja je s […]
U Tacomi djeluje hrvatsko društvo Slavonian Benevolent Society ili skraćeno Slavonian Hall. Društvo je osnovala skupina Hrvata 1901. godine i malo je trebalo da postane središnje mjesto okupljanja zbog druženja, plesa ili uživanja u domaćim specijalitetima. Društvo, koje ulazi među najstarije u Americi, i danas je aktivno kako bi se sačuvala tradicija i hrvatski identitet.
Ispred društva nalazi se spomenik Fish Story (Ribarska pripovijest), podignut u čast dalmatinskim ribarima iz Tacome, a u povodu stogodišnjice društva 2001. godine. Autor je spomenika Larry Anderson, a financiran je sa 112 tisuća dolara koje su skupili članovi društva. Prikazuje muškarca koji u ruci drži lososa, a uz njega stoji žena.
Branka Bezić Filipović, Hrvatska matica iseljenika