Na putu bez povratka

U Sydneyu predstavljena knjiga o Blaćanima u svijetu

12. svibnja 2021. u 10:38

Potrebno za čitanje: 2 min

Dijaspora.hr

Vijesti

FOTO: Domovina

U Hrvatskom klubu “Dalmacija Sydney”, u prisutnosti dvjestotinjak članova kluba i gostiju, prošli tjedan predstavljena je knjiga „Na putu bez povratka“, poznatog i uglednog hrvatskog autora Dušana Kalogjere. Program je vodila pjesnikinja i dugogodišnja novinarka Ivana Bačić Serdarević.

Došli su istim brodom u Australiju i ostali prijatelji i danas

Bruno Milić predstavio je u hrvatskom klubu “Sydney” svoju drugu knjigu “Bijegom do slobode”. Priča je to o trojici Hrvata koji su iz domovine pobjegli u Italiju te su se upoznali u izbjegličkom logoru u Bariju. Sprijateljili su se i otišli u Sydney. Roman prati njihove živote… Bruno Milić rođen je 10. svibnja 1934. na […]

Svaki hrvatski klub u svijetu pa tako i ovaj impozantni u Sydneyu, godinama u tuđini pomaže u očuvanju hrvatske kulturne baštine, jezika i običaja. Ujedno je melem za dušu hrvatskom čovjeku i njegovom prijatelju.

Na početku promocije kratkim govorima prisutnima su se obratili predsjednik kluba Veljko Bosnić i generalni konzul Republike Hrvatske Ivica Glasnović. Gost je bio ženski pjevački zbor „Modra rijeka“ koji će uskoro obilježiti svoju 25. obljetnicu postojanja.

Domovina

Knjiga s toliko fotografija, dokumenata i iskaza iz područja ljudske duhovnosti i života ne bi bila moguća bez truda i požrtvovnosti čeljadi u blatskim iseljeničkim zajednicama u Australiji. Autor knjige ne smatra sebe glavnim junakom ovog osebujnog i kapitalnog djela, nego on to ovako objašnjava:

“Svaka knjiga ima svoga junaka. Junak ove knjige je Ivan Gavranić Sinako. Samozatajan, čestit i pošten čovjek, prijatelj, a nadasve veliki Blaćanin i rodoljub. Bez njegova mukotrpnog i ustrajnog rada na prikupljanju građe i desetaka stranica rukom ispisanih tekstova, pa čak i dešifriranja pojedinih blatskih rukopisa, knjiga zasigurno ne bi ugledala svjetlo dana, a ja kao autor ne bih je mogao napisati i urediti. To što je Sinako napravio bio je težak i rovovski rad, za koji često nije imao ni razumijevanja od svojih sunarodnjaka”, rekao je autor.

Novi početak u Australiji: Nismo znali kamo poći s aerodroma, no onda su se roditelji sjetili nečega što nam je promijenilo život

Hrvatska zajednica Sydneya pokriva veliki raspon poslova, a jedan dio njih je i umjetničke naravi. Ivan Rukavina već se neko vrijeme uspješno bavi fotografijom. Zamolili smo ga za razgovor kojem se rado odazvao… Rođen sam 1979., od oca Zorana i majke Jadranke, rođene Janović, u zagrebačkom Sigetu gdje sam pohađao prvu školsku godinu. Emigrirali smo […]

Nema dvojbe u to da je gospodin Ivan Gavranić Sinako učinio divovski posao, ali treba također ovdje naglasiti da je uz njega bilo još nekoliko dobrih ljudi iz svih krajeva i država Australije na koje se mogao bar povremeno osloniti. I njima ovom prigodom treba izraziti zahvalnost, posebno onima koji su svojom novčanom potporom pomogli gospodinu Sinaku u ostvarenju ovog projekta.

Domovina

„Na putu bez povratka“ nije tek jedna obična knjiga ili monografija. Ovo je podrobno i temeljito istražena, ilustrirana i dokumentirana povijest Blata, Blaćana i u širem smislu otoka Korčule. Ovo je kapitalno djelo kada je riječ o Blatu, njegovu zemljopisnom smještaju, reljefu, klimi, biljnom i životinjskom svijetu, povijesnom prikazu, gospodarstvu, školstvu, zdravstvu, kulturi, socijalnoj skrbi, humanitarnom radu, odlasku Blaćana u svijet i njihovu životu u novim postojbinama…

Djelo broji 920 stranica i u svome sadržaju uz predgovor i riječ autora sadrži 16. zanimljivih poglavlja.

U Australiju je pobjegao davne 1959. Sada je napisao knjigu

Gospodina Brunu Milića posjetio sam u njegovoj obiteljskoj kući u Mortdaleu, u južnom dijelu Sydneya. Povod mog dolaska bio je upoznavanje sa skorim izdavanjem njegove druge knjige “Bijegom do slobode”, čija će promocija uslijediti za koji tjedan. Bruno Milić rođen je u ribarsko-ratarskoj obitelji 10. svibnja 1934. godine na Dugom otoku, u mjestu Sali, čiji […]

Čitajući knjigu uvjerio sam se da je autor u cijelosti ispunio i opravdao svoje uvjete. Knjigu sam dugo čitao i prebirao, na mnoga sam se poglavlja i mjesta vraćao nekoliko puta, pa mogu reći da sam djelo više učio nego čitao…

Luka Budak, Domovina