Kontekst i izazovi
FOTO: Pixabay
U organizaciji Centra za istraživanje hrvatskog iseljeništva, 8. i 9. svibnja 2025. godine u Hrvatskoj matici iseljenika održat će se međunarodna konferencija na temu globalnih dijaspora i njihovog odnosa s Europskom unijom, s posebnim naglaskom na hrvatsku dijasporu u globalnom kontekstu. Ova konferencija okupit će stručnjake, znanstvenike i donosioce odluka kako bi se raspravilo o ključnim izazovima i prilikama povezanima s migracijskim procesima i dijasporama u 21. stoljeću.
Sveučilište u Zagrebu raspisalo je natječaj za odabir stipendista za e-tečaj hrvatskoga jezika HiT-1 u akademskoj godini 2024./2025. Tečaj hrvatskoga jezika za početnu razinu učenja provodi se u organizaciji Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatske matice iseljenika i Sveučilišnog računskog centra SRCE, a namijenjen je osobama koji hrvatski jezik ne znaju ili znaju samo osnove hrvatskoga. Dodijelit […]
Kontekst i izazovi
Prema podacima Ujedinjenih naroda, u svijetu trenutačno živi oko 281 milijun međunarodnih migranata, što predstavlja 3,6 posto svjetske populacije. Migracijski procesi sve više oblikuju globalne demografske, ekonomske i političke trendove. U 2022. godini zabilježeno je 117 milijuna raseljenih osoba, dok je broj tražitelja azila porastao za više od 30 posto u razdoblju od 2020. do 2022. godine.
S obzirom na ove brojke, ključno je analizirati ulogu dijaspora u međunarodnim odnosima, kao i njihov utjecaj na ekonomske, kulturne i političke procese. Primjeri zemalja poput Irske, koja je kroz politiku povratka iseljenika i privlačenje ulaganja postigla značajan napredak, pokazuju koliko dijaspore mogu biti važan resurs za razvoj domovinskih zemalja. Također, dijaspore poput židovske i hrvatske demonstrirale su snažan utjecaj kroz potporu svojim matičnim zemljama tijekom povijesno teških razdoblja.
U jugoistočnoj Europi migracijski procesi i dalje su intenzivni. Primjerice, 34 posto stanovništva Bosne i Hercegovine živi izvan zemlje, dok je Hrvatsku u posljednjih deset godina napustilo više od 400 tisuća građana. Ovi podaci naglašavaju potrebu za pronalaženjem rješenja koja bi zaustavila iseljavanje i potaknula povratak građana u domovinu.
Portal Dijaspora.hr nedavno je proslavio svoj četvrti rođendan. No, izdavačka djelatnost hrvatskih franjevaca na sjevernoameričkom kontinentu traje puno duže, gotovo osam desetljeća. Franjevci su u Chicagu izdavali tjednik Danicu, mjesečnik Hrvatski glasnik i godišnjak Hrvatski kalendar. Kada je došla slobodna Hrvatska, misija u dijaspori je završena. Početkom 90-ih godina prošlog stoljeća tiskara je ugašena. Tijekom […]
Ciljevi konferencije
Glavni cilj ove konferencije je analizirati migracijske trendove, istražiti ulogu dijaspora te ponuditi konkretne prijedloge za smanjenje iseljavanja i poticanje povratka hrvatskih iseljenika. Kroz multidisciplinarne rasprave sudionici će adresirati izazove i mogućnosti koje dijaspore predstavljaju za razvoj i napredak.
Tematske cjeline konferencije:
Imigracijske politike u Europskoj uniji
Globalni i europski trendovi u migracijskoj radnoj snazi
Demografski izazovi i potencijal dijaspora u 21. stoljeću
Integracijski i asimilacijski procesi u europskim zemljama
Postoji li multikulturalizam u Europi?
Odlazak stručnjaka (brain-drain)
Dijaspora i razvoj
Politička prava dijaspore
Dodatno, sudionici su pozvani predložiti teme koje se odnose na hrvatsko iseljeništvo i globalne migracijske procese.
Pozivaju se svi zainteresirani znanstvenici, istraživači, donositelji odluka, predstavnici dijaspore te ostali relevantni dionici da se pridruže ovoj važnoj raspravi.
Nova knjiga Ivana Cestara, svećenika Zagrebačke nadbiskupije i voditelja Hrvatske katoličke misije u Essenu, naslovljena „Plavi putnici“, objavljena je u izdanju Glasa Koncila. Kao i autorove prethodne dvije knjige – „Jednostavno hvala“ i „Sutra pripada nama“ – i ovo djelo prati ritam liturgijske godine, no tekstovi ne pretendiraju biti homiletski priručnik, nego su zbirka posebno […]
Za više informacija o programu i registraciji posjetite službenu internetsku stranicu Centra za istraživanje hrvatskog iseljeništva ili putem e-pošte: info@crodiaspora.org.