Sedmi susret hrvatske dijaspore
FOTO: Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske
Na 7. Susretu hrvatske dijaspore Južne Amerike, koji je protekli vikend održan u Montevideu, detaljno se raspravljalo o perspektivama i izazovima hrvatskih zajednica na tom kontinentu. Uoči samog događaja u gradu je otvoren i hrvatski trg…
U četvrtak je održan sastanak predstavnika Hrvatske matice iseljenika i Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske s izaslanstvom Kluba Hrvata u Paragvaju. Hrvatsku maticu iseljenika predstavljao je dr. sc. Ivan Tepeš, zamjenik ravnatelja, a Središnji državni ured za Hrvate izvan RH Croatiana Gregurić, savjetnica s posebnim položajem za pitanja hrvatskog iseljeništva/dijaspore. Izaslanstvo iz […]
Predstavnici tamošnjih hrvatskih udruga izvijestili su okupljene o svom povijesnom razvoju te aktualnostima u zajednicama, osvrnuvši se na učenje hrvatskoga jezika, uključivanje mladih pripadnika hrvatskoga iseljeništva u rad udruga, o kulturnoj suradnji i inicijativama kao i o programima za povratnike iz Južne Amerike u Hrvatskoj.
Predstavnici hrvatskih institucija govorili su o aktualnim mjerama koje olakšavaju povratak iseljeništva: programe učenja hrvatskoga jezika, mjere iz domene samozapošljavanja i mirovinskog sustava usmjerene prema hrvatskom iseljeništvu, studijske programe te ostale projekte i programe usmjerene na hrvatsko iseljeništvo, dok su predstavnici poslovne zajednice raspravljali o mogućnostima zapošljavanja i investiranja u Lijepu Našu.
“Naš je cilj da svaka osoba koja se vrati u Hrvatsku ima priliku kvalitetno se integrirati, prvenstveno – naučiti hrvatski jezik i naći primjeren posao, kao i kvalitetan obiteljski život utemeljen na dvije važne okolnosti: sigurnost, koje kao takve gotovo nema nigdje u svijetu i koja jamči bezbrižno djetinjstvo i roditeljstvo te svijest da ste došli u zemlju svojih korijena – Hrvatsku u kojoj niste stranci, nego ste doma”, poručio je Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Davne 1836. godine Filip Lukšić, rođen 1814. u Sutivanu na Braču, kao vođa palube na jednom britanskom jedrenjaku doplovio je u Urugvaj i nastanio se u Montevideu. Tamo se oženio i imao 12 djece, od kojih je četvero rano umrlo. Od njegovih preživjelih petorice sinova nastalo je veliko potomstvo koje nosi prezime Lussich, a najpoznatiji […]
Posebno se raspravljalo o izazovima s kojima se susreću povratnici i hrvatski useljenici iz Južne Amerike tijekom integracije u Hrvatskoj.
Organizator susreta bio je Hrvatski dom Montevideo koji ove godine slavi 95. obljetnicu svog postojanja. Sljedeći susret bit će održan u Sao Paulu.
U svojoj posljednjoj knjizi “Nacija emigranata”, američki predsjednik John F. Kennedy rekao je: “Više od 42 milijuna emigranata došlo je na američke obale od početka opstojanja povijesti naše narodnosti. Zašto su došli ovamo i što su radili nakon svog dolaska, to čini povijest Amerike”. Među ovih 42 i više milijuna koji su stvarali Ameriku kroz […]
Dodajmo na kraju kako je uoči samog događaja u Montevideu otvoren i Trg Grada Zagreba, na kojem je postavljena skulptura akademskog kipara Vida Vučka, dok je u poslijepodnevnim satima svetu misu za sve sudionike u Metropolitanskoj katedrali u Montevideu predvodio fra Ivica Vrbić, hrvatski svećenik Nadbiskupije Santa Cruz de la Sierra u Boliviji.