Čuvanje identiteta
FOTO: Hrvatska nastava u SR Njemačkoj – Koordinacija Stuttgart
U Baden-Württembergu proveden je ispit certificiranja hrvatskoga jezika na razini A2. Ispit već treću godinu zaredom organizira Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske – Centar za hrvatsku nastavu Baden-Württemberg u suradnji s Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja iz Zagreba i Generalnim konzulatom Republike Hrvatske u Stuttgartu te njemačkim pokrajinskim ministarstvom obrazovanja.
Ugledna lingvistička serija De Gruyter Mouton postoji 12 godina, a među 17 svezaka nedavno je objavljen zbornik posvećen hrvatskome jeziku, točnije hrvatskim govorima u dijaspori. Tim povodom istaknuti australski lingvist Jim Hlavac iz Melbournea otkriva nam pojedinosti o svojoj vlastitoj jezikoslovnoj karijeri i timu jezikoslovaca koji pišu o hrvatskome jeziku u dijaspori. Hlavac je u […]
Ove je godine u odnosu na prošlu porastao interes za polaganjem ispita te je prijavljeno ukupno 113 kandidata u ukupno deset ispitnih mjesta na području cijeloga Baden-Württemberga. Hrvatsko Ministarstvo znanosti i obrazovanja omogućilo je besplatno polaganje ispita svim kandidatima, među kojima su najveći dio činili polaznici hrvatske nastave.
Ispit je bio posebno važan za učenike koji su dio školovanja proveli u hrvatskome obrazovnom sustavu te nisu imali mogućnost učenja drugoga stranoga jezika. U takvim slučajevima njemačko nadležno ministarstvo priznaje certifikat iz hrvatskoga jezika na razini A2 umjesto drugoga stranog jezika na maturi, što učenicima i njihovim roditeljima znatno olakšava situaciju.
Ipak, i brojni su drugi učenici, koji su cijeli život u njemačkome obrazovnom sustavu, iskoristili ovu priliku i prijavili se za ispit certificiranja, kojemu mogu pristupiti svi učenici počevši od 5. razreda te tako dobiti međunarodno priznati certifikat prema Zajedničkom europskom referentnom okviru za jezike.
Koliko god na prvu (a i drugu, treću) bilo nespojivo, lektorat hrvatskog jezika, namijenjen ponajprije Indijcima, ima od 1997. godine svoje mjesto među 16 fakulteta, 86 odsjeka i 91 koledžom, koji čine Sveučilište u Delhiju… Sukus pitanja koja su mi poznanici i kolege postavljali kada sam im rekla da idem raditi kao lektorica u New […]
Koordinatori i učitelji hrvatske nastave u inozemstvu organizirali su za sve pristupnike online-pripreme putem videokonferencija. U srijedu, 23. ožujka, dr. sc. Sanja Fulgosi iz Nacionalnoga centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja provela je u Centru hrvatske nastave edukaciju za provoditelje ispitivanja. Okupljene je koordinatore i učitelje hrvatske nastave na početku edukacije pozdravio generalni konzul Ivan Sablić, istaknuvši značaj projekta za Hrvate iz Baden-Württemberga.
Konzul je iskoristio priliku kako bi još jednom ukazao na važnost poslanja učitelja hrvatske nastave u zajednicama Hrvata u kojima djeluju i žive te pozvao na još čvršću suradnju s kulturnim udrugama, katoličkim zajednicama i ostalim važnim institucijama koje rade na čuvanju i promicanju hrvatskoga identiteta i zajedništva. Posebno je izrazio zadovoljstvo činjenicom da se ove školske godine povećao broj polaznika hrvatske nastave i izrazio nadu u daljnji rast u godinama koje su pred nama.
Započeo je proljetni Hrvatski internetski tečaj HiT-1 koji zajednički provode Sveučilište u Zagrebu, Hrvatska matica iseljenika i Sveučilišni računski centar Srce. Pohađa ga 23 polaznika iz 12 zemalja (Argentina, Bolivija, Čile, Francuska, Italija, Jamajka/Hrvatska, Nizozemska, Peru, SAD, Španjolska/Afrika, Venezuela, Vijetnam/Hrvatska). Ovaj 24. ciklus specifičan je po tome što je osim stipendija za petero polaznika koje […]
Zahvaljujući velikom interesu roditelja za polaganjem viših razina poznavanja hrvatskoga jezika, Ministarstvo znanosti i obrazovanja pokrenulo je postupak za proširivanje certificiranja na razinu B1 te bi učenicima u Baden-Württembergu već od sljedeće školske godine bila ponuđena i ta mogućnost, javlja Hrvatska nastava u SR Njemačkoj – Koordinacija Stuttgart.