Novo utočište
FOTO: Facebook
Hrvatske župe u Americi od svojih početaka imale su uspone koje su slavile, ali i padove koje je brojne stajalo čak i djelovanja. Više njih zatvoreno je tijekom 20. stoljeća te mnoge od njih, uglavnom zbog financiranja, nisu uspjele proslaviti niti 100 godina djelovanja. Međutim, hrvatska župa sv. Lucy u Detroitu nije jedna od njih, i to zahvaljujući jednoj istaknutoj Hrvatici čija je priča pomoći toj župi uistinu nadahnuće.
Usred Manhattana, na 10. Aveniji i 41. ulici koja se nalazi tik uz tunel Lincoln koji New York povezuje s New Jerseyjem, protežu se neboderi koji dosežu nevjerojatne visine. Poznati Times Square svega je nekoliko ulica udaljen, u blizini je velebna 5. Avenija, a još malo hoda “niže” nalazi se i Central Park. Usred svih […]
Naime, Detroit – kao grad rastuće automobilske industrije u saveznoj državi Michigan – bio je početkom 20. stoljeća jedno od glavnih odredišta Hrvata koji su tražili bolji život preko Atlantika. Grad je nakon ogromnog dostignuća Henryja Forda i njegove pokretne trake za izradu automobilskih dijelova postao apsolutni hotspot za industriju, što je ujedno značilo i veliku potražnju za poslovima. Hrvati, uglavnom iz Dalmacije i Hercegovine, iskoristili su ovu priliku i počeli naseljavati taj grad, pa je jačala i potreba za osnivanjem hrvatske župe.
Želja hrvatskim obiteljima ubrzo je bila i ispunjena, pa su se 1923. počele odvijati mise na hrvatskom jeziku, a već godinu nakon kupljena je i crkva koja je bila prenamijenjena u hrvatsku župu. Zanimljivo, izvorna posveta ovoj crkvi na rubnom dijelu Detroita otišla je sv. Jeronimu, a taj će naziv nositi sve do 90-ih godina.
“Svrha je da se sastanemo i zbližimo za onu ljubav koju u srcima gojimo prema rođenoj si grudi”
Gotovo pa nevjerojatno, ali ove riječi stare su čak 93 godine, no i danas imaju veliko značenje za sve Hrvate u inozemstvu. Naime, one su bile tijelom tiskanog izdana iz 1932., kada je bio proglašen prvi Hrvatski dan u župi Sv. Jeronima. Iako se radilo o vrlo teškim godinama za Ameriku nakon sloma burze, te godine Hrvati su slavili svoju domovinu uz svečanu povorku automobila, svetu misu te nastupe zbora i govornika.
Treba istaknuti kako je ova crkva u prošlom stoljeću bila dom i brojnih umjetničkih djela Hrvata – od brončanog reljefa sv. Jeronima od čak 2,40 metra kojeg je izradio sam Ivan Meštrović, pa do oslikane dvorane umjetnika Zvonimira Mihanovića. Međutim, kako se grad razvijao, tako je i mjesto crkve na Osmoj milji postalo sve nedostupnije Hrvatima koji su selili u druge dijelove grada. Početkom 90-ih, kada je rat bjesnio u Hrvatskoj pa su gotovo pa sva sredstva Hrvata u inozemstvu odlazila u pomoć domovini, župa sv. Jeronima našla se gotovo pred zidom. Sve do svetkovine Gospe Lurdske 11. veljače 1992.
Chicago, treći po veličini grad u cijelom SAD-u, dom je prema nekim procjenama oko 150 tisuća stanovnika koji su Hrvati ili hrvatskog podrijetla, čineći pet posto ukupnog stanovništva. Ovaj vjetroviti grad na jezeru Michigan zato je i dom nekoliko hrvatskih župa koje osnažuju hrvatsku tradiciju… “U Chicagu smo doista blagoslovljeni predivnim fratrima koji dišu sa […]
I taj dan ostat će u povijesti župe obilježen kao dan kada je Hrvatica u Americi Lucille Drazick Prepolec bila ta koja je hrvatskoj župi donijela novu nadu. Naime, njezina donacija, za koju zapisi navode da je iznosila čak i milijun dolara, omogućila je župi da preseli na novu lokaciju i izgradi novu crkvu koja će omogućiti Hrvatima da žive hrvatsku kulturu u Michiganu. Jedini uvjet koji je ovaj Hrvatica tražila bio je da se ime župe – kako smo ranije naveli posvećen sv. Jeronimu – preimenuje u sv. Luciju, u spomen bake Lucille. Zanimljivo, ali ovo je ujedno i jedna od tek dvije župe u SAD-u i Kanadi koje nose ime svetice, a da se ne radi o Blaženoj Djevici Mariji.
Lucille je inače bila hrvatskog podrijetla, rođena 1925. u Detroitu, a bila je poznata kao operna pjevačica koja je nastupala na brojnim događajima u gradu. Osim što je bila velika dobročiniteljica hrvatske župe u Detroitu, Lucille je hrvatsku kulturu “ljubila” i na način koji je mnogima bio omiljen – kroz želudac. Naime, njezini hrvatski specijaliteti poput štrudle bili su hvaljeni diljem savezne države.
Njezin dugogodišnji san o izgradnji veličanstvene crkve u Michiganu s europskim dizajnom u konačnici je zaživio za njenog vijeka – prostrana, svijetla i lijepa crkva u obliku križa bila je dovršena u Troyju 1996., a tamo stoji i radi i danas. Gotovo 20 godina živjela je župa uz Lucille koja je preminula 2017. u 93. godini života, no njezino nasljeđe stoji i danas ponosno u Wattles Road u Troyju. Ova hrvatska župa promijenila je imena i lokacije od početka svog djelovanja, no ipak je u blagostanju proslavila 100 godina rada u listopadu prošle godine, a na velikoj proslavi gostovao je čak i nadbiskup Detroita Allen H. Vigneron.
Čak 120 godina prošlo je 18. kolovoza 2024. otkad su prvi puta bila otvorena vrata crkve Pohoda Blažene Djevice Marije u Rankinu, naselju svega nekoliko kilometara udaljenog od Pittsburgha gdje su brojni Hrvati gradili svoje živote i podizali obitelji. Ova velebna crkva koja gleda na istoimeni most bila je više od stoljeća dom i sjedište […]
“Kako bih se pripremio za ovu prigodu, osvježio sam svoje znanje o povijesti Crkve u Hrvatskoj, i naravno, to je povijest velike vjere. Vjera koja seže unatrag do Rimskog Carstva, vjera u vremenima pritisaka kada je Crkva bila iskušavana raskolom. Vjera Isusu Kristu tijekom osmanske represije, a ne tako davno vjera i Kristu za vrijeme ateističkog režima. Vaša prisutnost ovdje među nama u Michiganu svjedočanstvo je tog velikog dara vjernosti, i za to Bogu zahvaljujem i slavim ga”, poručio je tada nadbiskup.
urednik projekta: Ivan Ril