London
FOTO: IKA
Okrijepljen svetim sakramentima u nedjelju je u Londonu preminuo Vladimir Pavlinić, član i suradnik Hrvatske katoličke misije London, hrvatski novinar, teolog, slikar te supokretač i prvi glavni urednik Glasa Koncila.
Vijest od 23. travnja 2022. da su dvojica hrvatskih branitelja, dragovoljaca obrambenog Domovinskog rata, Verner Ilić i Martin Cruickshank, za 83 dana sretno preveslali Atlantski ocean podsjetila me na hrvatskog pomorca Nikolu Primorca koji je s kolegom u brodici manjoj nego itko ikada prije preplovio Atlantik. Iako se o Nikoli ponekad pisalo, ipak njegovo ime […]
Vladimir Pavlinić rođen je 5. studenog 1929. godine. Školovao se na Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji, a zatim na Bogoslovnom fakultetu u Zagrebu.
Godine 1946., kao 17-godišnji učenik na ljetnim praznicima, bio je zatvoren u Klanjcu i osuđen na 14 dana zatvora s prisilnim radom, zbog „neprijateljske djelatnosti“, iako nije pripadao nikakvoj skupini ni organizaciji osim školovanja u crkvenoj ustanovi.
Godinu dana prije završetka studija teologije, 1952. pozvan je u vojsku. Pri završetku roka od 18 mjeseci, zatvoren je u vojnom istražnom zatvoru u Nišu, pod optužbom za „neprijateljsku propagandu u cilju narušavanja borbene moći JNA“. Na Vojnom sudu u Nišu osuđen je na tri godine strogog zatvora s prisilnim radom. Izdržao je punu kaznu u kaznionicama u Nišu i Staroj Gradiški.
Od 1963. do 1973. bio je supokretač novina Glas Koncila i prvi glavni urednik. Pavlinić je uz uređivanje bio i glavni lektor lista te je u jezičnoj praksi dosljedno ignorirao Novosadski sporazum iz 1957. Za to je urednik dobio 1967. povjerljivo priopćenu potporu i ohrabrenje od skupine vodećih hrvatskih lingvista, Jonkea, Babića i Brozovića. Svojim postojanjem i modelom Glas Koncila potaknuo je ideju za pokretanje neovisnog glasila za politička pitanja Republike Hrvatske; Hrvatskoga tjednika koji je izlazio nepunu godinu 1971., do zabrane nakon prosinačnog puča u Karađorđevu 1971.
Kada je krajem 1972. tužilaštvo treći put zabranilo jedan broj lista, po zakonu o tisku odgovorni urednik trebao je biti zatvoren i kazneno optužen. To je potaknulo Pavlinića da hitno otputuje u Austriju. Iz Beča je s vremenom uspostavio kontakt s Jakšom Kušanom u Londonu, urednikom i izdavačem „Nove Hrvatske“, tada vodećih novina za naše iseljeništvo. Daljim razvitkom došlo je do Pavlinićeva preseljenja u London, potkraj 1973., gdje je ušao u uredništvo. To je bio povod da se Nova Hrvatska organizira kao dioničko društvo i list je od prigodnog povremenika počeo izlaziti redovitim dvotjednim ritmom.
Godine 1978. pokrenuo je s trojicom hrvatskih intelektualaca u izbjeglištvu, Brankom Salajem (Švedska), Tihomilom Radjom (Švicarska) i Gojkom Borićem (Njemačka) novi informativni povremenik, „Poruka“. Pavlinić je bio glavni urednik, tehnički kreator, organizator tiskanja, distribucije, marketinga i knjigovodstva. Program novog glasila bio je prvenstveno progovoriti intelektualno i politički angažiranijem segmentu hrvatske dijaspore, dubljom analizom političkih prilika u Jugoslaviji i realnim zacrtavanjem demokratskog sustava buduće hrvatske države. „Poruka“ je izlazila do 1984., kada je ostala bez financijskih sredstava.
Kada bi netko sastavio popis sportaša našeg podrijetla, koji su nastupali pod zastavama drugih zemalja i postizali vrijedne pobjede i zapažene rezultate, sigurno je da bi se u samom vrhu našlo ime Dubrovčanina Pavla Radmilovića, plivačkog prvaka Velike Britanije i višestrukog olimpijskog pobjednika. U svojoj neobično dugoj sportskoj karijeri on je nastupao na svim olimpijskim […]
Pavlinić je za preživljavanje obitelji najprije radio različite fizičke poslove i pronašao put da stečene vještine u tipografiji, dizajnu i ilustraciji realizira pružanjem usluga izdavačima. Usput je sudjelovao svojim radovima na nekoliko slikarskih izložaba.
U lipnju 1990. pozvao ga je u Zagreb dr. Franjo Tuđman, tada predsjednik SR Hrvatske, da mu povjeri osnivanje nove informativne agencije, umjesto postojećeg Tanjuga. Pavlinić je izradio program početnog ustrojstva i rada agencije koji je bio prihvaćen od Ministarstva informiranja i po njemu je organizirana prva agencija, kasnije nazvana Hina.
U proljeće 1992. Pavlinić je osnivao i uređivao za Ministarstvo informiranja RH tjednik na engleskom jeziku, „Croatia Monitor“. Prvobitna svrha lista bilo je informiranje stranih promatrača, diplomatskih predstavnika i vojnika UNPROFOR-a o Hrvatskoj uopće i izvješćivanje o tekućim događanjima. Uredništvo je sastavio od mladih novinara Hrvata rodom iz zemalja engleskoga jezika. List je tiskan kod Vjesnika.
Na osnovama Monitora kasnije je Vjesnik pokrenuo svoje englesko izdanje, a Pavlinić se 1994. uposlio u neovisnoj građanskoj Udruzi Domovine i Dijaspore (UDD), kao urednik tjednog televizijskog programa „Treća strana medalje“ na privatnoj televiziji OTV. Program se sastojao od debata pozvanih stručnih ljudi na različite gospodarske, političke, strateške i kulturne teme.
Pavlinić je zatim pozvan u uredništvo novopokrenutog političkog magazina „Tjednik“ koji je uređivao Krsto Cviić. Tu je radio kao autor tematskih članaka i analiza te voditelj lektorske skupine. Zatim je 1998. bio pozvan u agenciju Hina da pokrene novinarsku radionicu, za profesionalno usavršavanje mladog novinarskog kadra u specifičnom agencijskom radu i dobrom hrvatskom jeziku. Iz toga dvogodišnjeg rada kasnije je nastala njegova knjiga Stil i jezik novinara koja je bila uvrštena u priručnu literaturu za studente novinarstva na Filozofskom fakultetu. Potkraj 1999. Pavlinić se vratio živjeti kao umirovljenik u Londonu.
Dana 11. studenog 1950. vjenčao se u Heywoodu u Engleskoj s gđicom Josefinom Panzer hrvatski protukomunistički borac i sin kršne Hercegovine g. Janko Vukić. Toga dana je bilo pravo hrvatsko slavlje, jer je vjenčanju prisustvovalo dvadesetak Hrvata i Hrvatica iz distrikta Bury, među kojima se nalazilo i nekolika stranaca. Većina prisutnih Hrvata bili su hrvatski […]
Odlukom tadašnje predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, Vladimiru Pavliniću dodijeljeno je odlikovanje Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge za kulturu i njezino promicanje u Republici Hrvatskoj i svijetu. Predsjednica je imenovala veleposlanika Igora Pokaza svojim izaslanikom u prigodi svečanog uručenja koje je održano u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Londonu, u srijedu 19. lipnja 2019. Uz članove obitelji uručenju je bio prisutan i fra Ljubomir Šimunović, voditelj Hrvatske katoličke misije u Londonu, čiji je Pavlinić bio uvaženi član.