São Paulo
FOTO: Nada Pritisanac Matulich
Predstavnici hrvatskih organizacija iz Sjeverne Amerike sudjelovali su na 2. konferenciji žena Južne Amerike i 8. konferenciji Hrvata Južne Amerike koje su održane u São Paulu.
Joao Miklos rođen je 1910. godine u malom slavonskom mjestu pokraj Našica. Školovanje je započeo za vrijeme Prvog svjetskog rata, najprije u mađarskoj obrazovnoj ustanovi, a zatim ga je njegova majka premjestila u hrvatsku školu u Đurđenovcu. S odličnim uspjehom završio je građansku školu, nakon koje je kao 15-godišnji dječak s obitelji iselio u Sao […]
Prošle su godine, prvi put u povijesti ovih konferencija, predstavnici hrvatskih organizacija Sjeverne Amerike aktivno sudjelovali u programu u Montevideu, Urugvaju, kako bi pružili podršku Hrvatima u Južnoj Americi i započeli suradnju. Istodobno su u Buenos Airesu u Argentini podržali 1. konferenciju žena Južne Amerike te pozvali sudionice na aktivnu suradnju. U proteklih godinu dana ta je suradnja donijela mnoge plodove – povezali su se pojedinci, mediji i organizacije, a pokrenuti su i brojni projekti.
Svečano otvaranje 8. konferencije uveličali su svojim govorima predstavnici grada São Paula i Parlamentarne skupine hrvatsko-brazilskog prijateljstva. Poseban glazbeni doprinos dali su tamburaški orkestar Hrvatskog doma iz Montevidea kao i folklorne skupine iz čileanske Antofagaste – Hrvatska mladost, Hrvatska udruga za uzajamnu pomoć i Hrvatska Jeka.
Folklorni ansambl Jadran, koji djeluje u okviru društva SADA (Sociedade Amigos da Dalmacia), izveo je adaptaciju završnog čina opere “Ero s onoga svijeta”, a značajan doprinos svečanom programu dali su i zbor Hrvatskog društva Croatia Sacra Paulistana iz Sao Paula te talentirani izvođači Liam Kvaternik Fernandes Leite, Ariana Gomez Morales, Yuri Ber i Mirko Kelemen.
Konferencije su okupile brojne potomke hrvatskih iseljenika iz svih država Južne Amerike. Među uzvanicima su bili i predstavnici globalnih i nacionalnih organizacija iz Sjeverne Amerike, kao i predstavnici hrvatskih institucija – ambasadori i počasni konzuli, izaslanica Vlade Republike Hrvatske, zastupnik Europskog parlamenta, predstavnici Ministarstva demografije i useljeništva, Ministarstva rada i socijalne skrbi, Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Hrvatske matice iseljenika i Hrvatske radiotelevizije.
Za Brazil, najveću južnoameričku državu i jednu od najvećih na svijetu (8,513.844 četvorna kilometra), Hrvati su pokazivali zanimanje još i prije Prvoga svjetskog rata. Javnost u Hrvatskoj i u iseljeništvu do Prvoga svjetskog rata često je bila obavještavana o stanju u Brazilu, uz preporuku da se iseljava u tu zemlju. Tako je dubrovačka “Crvena Hrvatska” […]
Uime Globalne organizacije American Croatian Congress (ACC) Chapter Norveška, sudionicima se obratila Marija Benasić koja već više od 50 godina aktivno sudjeluje u radu hrvatske zajednice u Oslu. Prisutne je pozdravila i Anna Galović, predstavnica ACC Chapter Slovačka koja desetljećima radi na očuvanju hrvatske kulturne baštine i jezika.
Nada Pritisanac Matulich predstavila je rad ACC-a u okviru Projekta kravata istaknutih Hrvatica i Hrvata iseljeništva. Pozvala je sve zainteresirane da se uključe u projekt, posebno jer je u pripremi dopunjeno izdanje knjige.
Također je predstavila Hrvatsku iseljeničku liriku New York, udrugu članicu ACC i pozvala pjesnike iz Južne Amerike da se pridruže udruzi.
Hrvatska iseljenička zajednica u Brazilu, kao što se danas zna, nije niti novijeg datuma niti mala u svom broju, no malo je informacija o njezinim aktivnostima, posebno onima koje se tiču hrvatskoga jezika. U tom smislu, pisao sam već u Matičinu iseljeničkom zborniku proteklih godina, no kao što to biva u istraživačkome radu, pri pregledavanju […]
Program 8. susreta hrvatskog iseljeništva Južne Amerike završen je posjetom sportskom stadionu MorumBIS i hrvatskim udrugama Croatia Sacra Paulistana i SADA, gdje je još jednom potvrđena snaga zajedništva i neizmjerna ljubav prema domovini.
Branka Bezić Filipović