Croatian Scholarship Fund

Najveća iseljenička dobrotvorna zaklada ima samo jednu želju: Ostanite u domovini

8. studenoga 2024. u 8:39

Potrebno za čitanje: 2 min

Dijaspora.hr

Vijesti

FOTO: CSF

Croatian Scholarship Fund iz Kalifornije, najveća iseljenička dobrotvorna zaklada za stipendiranje nadarenih studenata u domovini, odabrala je 40 najperspektivnijih ovogodišnjih maturanata iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine kojima će dodijeliti višegodišnje sveučilišne stipendije.

Nova iseljenička zaklada

Zakladama istaknutih hrvatskih umjetnika koji su vrhunce svoje karijere proživjeli izvan domovine, poput one američkih obitelji slavnog violinista Zlatka Balokovića ili pak slikara Maksimilijana Vanke, pridružila se i obitelj Nevjestić, osnivač zaklade toga vrsnoga hrvatsko-francuskog umjetnika. Zaklada će osigurati otvaranje multimedijskoga muzejsko-galerijskog prostora – MMC Kuća Virgil s izmjenjivim postavom njegovih radova, uz oglednu muzejsku […]

Studenti su izabrani između nekoliko stotina pristiglih prijava, a među njima su neki od najboljih i najuspješnijih maturanata koji će tijekom svoga petogodišnjeg studija primati godišnje stipendije od 2.500,00 američkih dolara. Dok su dio CSF programa, od studenata se očekuje da zadrže visoki uspjeh, ostvaruju izvrsne rezultate u izvannastavnim aktivnostima te napreduju na studiju.

CSF je osnovan 1989. godine u sjevernoj Kaliforniji, a tijekom proteklih 35 godina pod geslom „Stvaranje lidera kroz obrazovanje“ stipendirao je više od 400 nadarenih mladih ljudi slabijeg imovinskog stanja, koji su uspješno diplomirali na jednom od sveučilišta u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, a danas su vodeći stručnjaci u svojim profesijama.

CSF je priznat od strane američke vlade kao neprofitna organizacija, a njime upravlja odbor sastavljen od volontera, uglednih Amerikanaca hrvatskog podrijetla. Zaklada se financira isključivo donacijama, a najveći broj donatora su drugi i treći naraštaj američkih Hrvata koji na tako plemenit način žele pomoći razvoju svoje domovine.

Vrijedna donacija američkih Hrvata

Muzej za umjetnost i obrt postao je bogatiji za još dvije vrijedne slike starih majstora, nizozemskog slikara Jana Victorsa, Rembrandtovog učenika i jednog od njegovih najvjernijih prenosioca slikarskog stila, te talijanskog slikara Leandra Bassana, poznatog portretista 17. stoljeća, bliskog venecijanskom majstoru Tintorettu. Riječ je o iznimno vrijednim djelima baroknoga razdoblja „Portret mlade dame kao Diane“ […]

Trenutačno CSF-ove stipendije prima više od 150 studenata. Mnogi od tih studenata ističu kako bi bez financijske, ali i moralne potpore CSF-a teško upisali ili završili svoje studije. Jedina želja zakladnika i ujedno obveza studenata jest da nakon završetka studija ostanu u Hrvatskoj, budu uspješni u svom profesionalnom životu te tako pridonose boljitku hrvatskog društva. To je ujedno najbolji način stvaranja novog naraštaja mladih i sposobnih lidera koji će nositi razvoj Hrvatske i Bosne i Hercegovine na različitim područjima djelovanja.

Ovogodišnji dobitnici, studenti prve godine studija, sa Sveučilišta u Zagrebu su: Matko Brekalo, Taša Đukić, Elena Galić, Regina Halaček, Lovro Horvat, Nika Ivandija, Antonio Jović, Dora Lovrenović, Luka Majić, Antun Marić, Vilim Miklošić, Nora Miletić, Dora Puškarić, Nina Sabo, Antonela Safundžić, Luana Šeperić, Marija Šimić, Josip Ivan Topić, Marko Vrančić i Dominik Vukelić.

Na Sveučilištu u Splitu stipendije su dobili: Jakica Ćavar, Mario Crnov, Jakov Kraljević, Marija Lujanović, Lovro Pavković, Julija Smoljo i Marija Žderić, a na Sveučilištu u Rijeci: Iva Herceg, Mateja Maljevac, Helena Obrljan, Lana Punek i Borna Štefša.

Zaklada ACAP donirala moderni uređaj za anesteziju

Opća bolnica u Sisku primila je moderni uređaj za anesteziju od Zaklade ACAP i inicijative “Jedna Hrvatska”. Ovaj napredni model koristi se za operacije najtežih slučajeva, a bolnica ga je prepoznala kao najveću potrebu. To je tek prva donacija ACAP-a od potresa na području Banovine. Zaklada ACAP izravno surađuje sa stručnjacima na terenu kako bi […]

Rafaela Jagatić je sa Sveučilišta u Osijeku, a Tara Bevanda, Draga Čuljak, Mladen Mandžo, Ivo Ostojić, Andrea Puljić i Mia Udovičić sa Sveučilišta u Mostaru. Dora Jonlija upisala je studij na Sveučilištu u Sarajevu.