Partneri u suradnji

Ministar uručio hrvatskoj dijaspori u Santiagu 41 putovnicu

4. travnja 2025. u 8:20

Potrebno za čitanje: 2 min

Dijaspora.hr

Vijesti

FOTO: Ministarstvo financija

Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac boravio je u Santiagu, gdje je sudjelovao na godišnjoj skupštini Inter-američke banke za razvoj (IDB) i Inter-američke investicijske korporacije (IIC). Tijekom posjeta održao je bilateralne sastanke s čileanskim ministrima te se susreo s članovima hrvatske zajednice.

Ministar uručio Hrvatima u Santiagu rješenja o primitku hrvatskog državljanstva

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman uručio je Hrvatima u Santiagu, glavnom gradu Čilea, rješenja o primitku hrvatskog državljanstva. Ujedno je istaknuo veliki doprinos Hrvata i njihovih potomaka toj južnoameričkoj zemlji. “Večeras sam podijelio jako puno rješenja o primitku hrvatskog državljanstva. Jako puno ljudi koji su vrlo aktivni i ugledni kako u političkom, […]

Godišnja skupština IDB-a i IIC-a održana je u Santiagu od 26. ožujka do 1. travnja. Ove institucije igraju ključnu ulogu u financiranju razvojnih projekata u Latinskoj Americi, a Hrvatska im se pridružila 1993. godine sukcesijom. Hrvatski udio iznosi pola promila, a zanimljivo je da Hrvatska u IDB-u sudjeluje isključivo kao donator. Prema Ministarstvu financija, jedno od ključnih razloga za suradnju u ovoj instituciji je jačanje veza s hrvatskim iseljeništvom u Latinskoj Americi.

Tijekom službenog dijela posjeta, ministar Primorac sastao se s ministrom financija Čilea Mariom Marcelom i ministrom gospodarstva, razvoja i turizma Nicolásom Grauom. Razgovarali su o mogućnostima intenziviranja gospodarske suradnje, pri čemu je Primorac naglasio: “Hrvatska i Čile posebno su povezani kroz hrvatsku zajednicu, koja broji oko 250 tisuća članova. Oni su aktivni u brojnim područjima – od kulture i društvenih aktivnosti do gospodarstva”.

Gospodarska suradnja između Hrvatske i Čilea mogla bi dobiti novi zamah zahvaljujući Privremenom trgovinskom sporazumu (ITA) između Europske unije i Čilea, koji je na snazi od 1. veljače ove godine. Ovaj sporazum otvara nova tržišta i olakšava poslovanje hrvatskim poduzetnicima. Čile je jedna od latinoameričkih zemalja s najvećim brojem međunarodnih trgovinskih sporazuma, što ga čini jednim od najdinamičnijih gospodarstava u regiji. Njegova integracija u globalne lance vrijednosti predstavlja priliku i za hrvatske izvoznike. Sporazum bi u budućnosti trebao zamijeniti Napredni okvirni sporazum (AFA), koji će, osim trgovinskih i investicijskih aspekata, obuhvatiti i političku suradnju između EU-a i Čilea.

Santiago: Na otvorenje izložbe o braći Seljan stigao i brat čileanskog predsjednika

Izložba Etnografskog muzeja u Zagrebu o Mirku i Stevi Seljanu te njihovim istraživanjima u Južnoj Americi otvorena je ovaj tjedan na Fakultetu arhitekture i urbanizma Čileanskog sveučilišta u Santiagu. Program su otvorili rektor Sveučilišta Ennio Vivaldi i veleposlanica Mira Martinec, a govorili su Goranka Horjan, direktorica Etnografskog muzeja, Marija Živković, autorica izložbe i Daniel Opazo, […]

Hrvatska zajednica – od turizma do državljanstva

Osim službenih sastanaka, ministar Primorac sastao se i s predstavnicima hrvatske zajednice. Izaslanstvo je posjetilo Fondaciju Lukšić i sudjelovalo na svečanom prijemu u Estadio Croata.

Jedna od ključih tema razgovora bio je turizam. Hrvatska, suočena s manjkom sezonske radne snage, razmatra mogućnosti zapošljavanja radnika iz Čilea. Ova inicijativa mogla bi dodatno ojačati gospodarske veze dviju zemalja i pridonijeti rješavanju problema s radnom snagom u hrvatskom turističkom sektoru. Dodatni korak u jačanju veza s iseljeništvom bila je svečanost uručenja hrvatskih putovnica za 41 osobu, održana 21. ožujka u Santiagu.

Milanović s Hrvatima u Santiagu: Priča o vama je za hollywoodske filmove. Ponosni smo na vas!

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović boravi u službenom posjetu Republici Čileu, a u ponedjeljak je bio na svečanoj večeri s hrvatskom zajednicom u Hrvatskom klubu u Santiagu. U svom govoru podsjetio je hrvatske iseljenike kako ih je posjetio i prije deset godina… “Nisam došao po vaše glasove ili političku podršku. Ali, vaša priča je nevjerojatna, […]

Ovim posjetom potvrđeno je da Hrvatska vidi svoje prekooceansko iseljeništvo ne samo kao kulturnu i društvenu poveznicu, već i kao partnera u gospodarskoj suradnji.