Vladimir Novak
FOTO: Vladimir Novak
Prvi čovjek koji je oko 1872. godine počeo u dolini Pajaro u sjevernoj Kaliforniji saditi i uzgajati jabuke, bio je Hrvat Mark Rabasa. Njegov su primjer slijedili i neki drugi Hrvati pa su započeli pravu veliku industriju, ne samo jabuka nego i drugog voća, povrća, grožđa… Podigli su hladnjače, sušione i posebne zgrade za pakiranje i izvoz…
Velika upornost naših iseljenika najbolje se očituje u primjeru Josipa Baričeva, koji je kao 16-godišnjak stigao 1920. godine u Ameriku iz rodnog otoka Molata na Jadranu. Prve je tri godine radio s ocem u industriji oštriga, a nakon toga se zaposlio u restoranu u New Orleansu, gdje se i oženio. Na svoju prvu godišnjicu braka […]
Ohrabreni odličnim uspjesima, naši su zemljaci počeli kupovati zemlju i u drugim dijelovima Kalifornije, tako da su i preko stotinu godina poslije još uvijek vodeći i najveći proizvođači voća, povrća i grožđa.
Ti su naši pioniri postigli brze uspjehe jer su odmah u početku uočili što je sve u američkoj privredi potrebno i važno.
Ovaj politički emigrant, aktivist, lobist, fotograf, filmaš, dizajner, grafički umjetnik i povratnik iz SAD-a, najviše se u medijima spominjao početkom 21. stoljeća kada je u nekoliko gradova diljem Lijepe Naše održana njegova izložba “Hrvati u Americi”. Najviše se tad pisalo o aktivnostima Vladimira Novaka, no vrlo malo o jednom zanimljivom, bogatom i burnom životu. “Rođen […]
U Americi je više nego igdje na svijetu važna etiketa proizvoda, posebno tijekom izložbi, sajmova i nagrađivanja proizvoda. Zato se svaki naš privrednik potrudio osigurati što ljepše i efektnije etikete. I zaista, mnoge su prava mala remek-djela. Danas se one više ne upotrebljavaju, jer je industrija prešla na praktičnije, već otiskane kartonske kutije. Neupotrebljene i preostale etikete postale su rijetkost za sakupljače, a nekima koje se više ne mogu lako nabaviti cijene upravo drastičnu skaču.
Vladimir Novak