Stipe Bašić
FOTO: hkv.hr – Benjamin A. Gilman, Steve i Joan Bašić, 11. listopada 1979. godine, U. S. Congress, Washington, D. C.
Svaka hrvatska zajednica i župa u svijetu ima nekoliko svojih prepoznatljivih članova. Oni su u zajednici kao nosivi stupovi u kući, na njih se uvijek i s pouzdanjem može osloniti. Dugotrajni su i stabilni. Spremni su izdvojiti vrijeme, talente i materijalna sredstva za opće dobro. Život i uspjesi zajednice njima su izazov i dio životnoga poziva. Istina, pojave se i oni „paradni”, ali njih se lako prepoznaje i nisu duga vijeka.
Malo je Hrvata u Americi i gotovo nitko u Hrvatskoj čuo za čovjeka s kojim ću vas ovdje upoznati. Niti se on skrivao niti se u javnosti isticao, nego je potiho radio i postigao, mjereći ljudskim mjerilima, velike uspjehe. Život mu je u mladim danima bio težak, ali ipak je uspio ostvariti, što se obično […]
Jedan od višedesetljetnih čvrsti stupova u hrvatskoj zajednici u gradu New Yorku, odnosno u župi sv. Ćirila i Metoda (od 1971. i sv. Rafaela) bio je Stipe (Steve) Bašić, čovjek osebujne osobnosti i za dugo prepoznatljivo ime među Hrvatima toga američkoga velegrada i mnogo šire.
Stipe je rođen 19. rujna 1928. u Konjskom Brdu kod Perušića u Lici. Otac mu je bio također Stipe, a majka Ane Mande r. Obućina. Imao je dvojicu starije braće (Michael i Joseph) i sestru Kaju. Koliko se može zaključiti iz podataka na Ellis Islandu, Stipin je otac vjerojatno više puta dolazio na rad u Ameriku. Zasigurno znamo da je doplovio brodom iz luke Le Havre u New York 1923., kada mu je bilo 26 godina. Supruga Ane i sin Stipe pridružili su se suprugu, odnosno ocu, u svibnju 1938. Ani je tada bilo 40 godina. Obitelj je živjela u imigrantskom (većinom irskom) naselju oko 10. Avenije na Manhattanu, zvanom Vražja Kuhinja (Hell’s Kitchen).
U tom radničko-imigrantskom naselju, osim Iraca i drugih, bio je i oveći broj Hrvata. Na to ukazuje i činjenica da je u tom dijelu Manhattana utemeljena hrvatska katolička župa 1913. godine. Mladomu Stipi, kao i cijeloj obitelj Bašić, hrvatska crkva postala je drugi dom. On je pohađao američke škole, naučio engleski jezik i postao „pravi Amerikanac”, ali njegovo srce bilo je dovoljno veliko da može neizmjerno ljubiti i svoju rodnu Hrvatsku. I ostao je zaljubljenik u sve što je hrvatsko i katoličko do kraja ovozemaljskoga života.
Trenutačno se igra Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. u Kataru. Osim nama dragih Vatrenih (dok ovo pišem slavimo pobjedu nad Japanom!), našu i svjetsku pozornost privlačio je ovih dana i mladi američki nogometaš hrvatskoga podrijetla Christian Mate Pulišić. Ovo je dobra prilika upoznati Hrvate diljem svijeta s hrvatskim nogometašem koji je također nekoć bio nogometna zvijezda […]
Kao dječak bio je poslužitelj kod oltara, a zatim su se redale razne dužnosti: prakaratur, član crkvenoga zbora, predsjednik Društva Imena Isusova, predsjednik Folklornoga ansambla „Kardinal Stepinac”, dužnosnik u Župnom vijeću, u udruzi „Američki prijatelji Hrvatske” i drugim domoljubnim društvima.
Neumorno je sudjelovao i pomagao u svim župnim djelatnostima, uključujući preseljenja (1971.) hrvatske župe iz stare crkve na 50. ulici u velebnu crkvu na 41. ulici, blizu Lincoln tunela, u kupnji i uređenju „Hrvatske zemlje” u mjestu Montville, država New Jersey, te u preimenovanju ulice blizu Lincoln Tunela u „Cardinal Stepinac Place”.
Još u mladim danima često je bio glasnogovornik hrvatskih domoljuba pred američkim medijima u New Yorku. Mnogi se sjećaju antijugoslavenskih demonstracija ranih 1970-ih, nakon gušenja Hrvatskoga proljeća, kada su Stipe i njegova majka Ane, visoka starica s ličkom kapom na glavi, bili na čelu prosvjednih povorka ulicama New Yorka. Nije bilo hrvatske domoljubne djelatnosti u kojoj on nije sudjelovao i potpomogao koliko god je mogao. K tomu, bavio se numizmatikom i filatelijom te bio dugogodišnji član Hrvatskoga filatelističkoga društva u Americi.
Svima su nam poznata brojna imena onih koji svoju životnu slavu mjere brojevima eura ili dolara, odnosno „klikovima” na Twitteru ili brojem naslova s njihovim imenom i/ili likom u tiskovinama i na međumrežju. Opijeni su svojom „slavom”, pa bila ona pozitivna ili sramotna. Oni ne žele (do)znati da je poniznost vrlina kojoj aktualna cijena nikad […]
Stipe je bio trgovački putnik. To je bilo „ko stvoreno” zanimanje za njega jer je volio putovati, bio je razgovorljiv, iskren i izravan. Putujući Amerikom upoznao je mnoge ljude i stekao mnogo prijatelja Hrvata i Amerikanaca.
Godine 1959. Stipe (Steve) i Joan M. Zaninović sklopili su kršćanski brak u hrvatskoj crkvi u New Yorku. Ona je bila kći Ante Zaninovića, rođena u New Yorku. I njezin je otac bio jedan od vodećih ljudi u župi. Joan je pohađala i glazbenu školu, svirala glasovir i u hrvatskoj crkvi na Manhattanu godinama bila orguljašica. Nakon vjenčanja, mlada se obitelj preselila u susjednu državu New Jersey i ondje odgojila troje djece, dvije kćeri i sina (Anne Marie, Stephen i Mary K.). Uz odgoj djece, Joan je postigla i dobre profesionalne uspjehe. Postala je izvršna direktorica Medicinskoga društva okruga Bergen, New Jersey. Premda su živjeli izvan New Yorka i odgajali djecu, životi Stipe i Joan Bašić bili su ugrađeni u sva zbivanja hrvatske zajednice u tom gradu do kraja njihova života.
U poznijim godinama Stipe je obolio od Parkinsonove bolesti i s njom se hrabro nosio podosta godina, ali ipak je, kao i svi smrtnici, morao poći u vječnost. Preminuo je 14. travnja 2014., a njegova voljena i od svih cijenjena Joan slijedila ga je 22. srpnja 2017. godine.
Još traje Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. u Kataru, Vatreni su nadigrali Brazil i bili u polufinalu s Argentinom. Dobra je ovo prigoda sjetiti se jednoga mladoga argentinskoga igrača hrvatskoga podrijetla koji se digao visoko na nogometnom horizontu i s njega naglo nestao. Njegov uspon bio je brz, budućnost je izgledala blistava, ali mu se ovozemaljski […]
Stipe Bašić nije poznat po uspjesima u znanosti, pisanim djelima ili bogatstvu, ali bio je uzoran suprug i otac, neumoran u radu za opće dobro, posebice za hrvatsku zajednicu u New Yorku i za domovinu koju je neizmjerno ljubio. Hrvati New Yorka zadugo će pamtiti Stipu i njegovu uvijek ljubaznu Joan, a nama koji smo s njima bili prijatelji ostat će nezaboravni.
dr. Ante Čuvalo