Clement Mihanovich
FOTO: Pixabay/HKV
Zanimljivo je da mi nekako, ne znamo ni kako, osjetimo kad susretnemo uistinu dobra čovjeka, a posebice kada takvu osobu malo bolje upoznamo i osjetimo njezinu dobrotu koja i nas obogaćuje. Ne događa se to tako često, ali se ipak dogodi svakom od nas, pa kada se i ne nadamo.
Biti mlad, uspješan, slavan i prerano umrijeti! To je zaista biti k’o meteor na nebu, koji se pojavi, zabliješti i nestane. Slično je bilo i s hrvatskim glazbenikom (violinistom i skladateljem) Franjom Krežmom. Ali ipak, iza njega je ostao sjajan trag koji i danas nalazimo na nebu kulture. Franjo je rođen u lijepom Osijeku, kulturnom […]
Imao sam sreću susresti nekoliko puta dr. Clementa Mihanovicha i već kod prvog susreta osjetio sam istinsku dobrotu njegove duše. Bio je vrlo učen čovjek, profesor, znanstvenik, ali tako ponizan, nesebičan, pun ljubavi za svakoga. Rodio se u Americi i bio američki domoljub, ali ništa manje nije ljubio domovinu svojih roditelja, Hrvatsku. Ali ne samo da ju je volio, nego je uvijek nastojao pridonijeti napretku i slobodi svog, po roditeljima, naroda. Povrh svega on je obogaćivao sve oko sebe, ne materijalno, nego svojom dobrotom.
Mihanovich je rođen 3. travnja 1913. u gradu St. Louisu, Missouri, gdje je već početkom prošlog stoljeća bila oveća naseobina hrvatskih imigranata. Roditelji su mu bili iz okolice Splita. Osnovnu školu pohađao je u tamošnjoj hrvatskoj župnoj školi sv. Josipa. Po završetku srednje škole studirao je i diplomirao (1935.) na Sveučilištu St. Louis te poslije (1938.) doktorirao. Na istom je sveučilištu predavao do mirovine. Preminuo je 3. kolovoza 1998.
Ispričat ću vam koju o čovjeku, Hrvatu, čije znamo samo ime, Karlo, i da je bio profesionalni vojnik. Ne bismo mi o njemu ništa znali, ta bilo je na tisuće hrvatskih profesionalnih vojnika koji su ratovali diljem Europe, da nam nije jedan malo poznatiji engleski plemić o Karlu zapisao zanimljivu pričicu. Naime, engleski plemić John […]
Dr. Mihanovich bio je jedan od vodećih sociologa svoga vremena u Americi. Napisao je puno članaka i nekoliko knjiga. Posebice se bavio problemima maloljetnika koji pođu po zlu putu. Smatrao je da je u odgoju djece najvažnija obitelj te je pisao puno o obiteljskoj ljubavi, braku i odgoju djece. Kao sina hrvatskih imigranata, zanimale su ga teme iz života doseljenika u Ameriku. Jedno od njegovih djela je i o amerikanizaciji Hrvata u St. Louisu tijekom prvih desetljeća prošlog stoljeća.
Premda nije bio rođen u Hrvatskoj, Mihanovich je žarko želio pomoći slobodi hrvatskog naroda te je sudjelovao u raznim hrvatskim pothvatima u Americi. Među ostalim, bio je jedan od utemeljitelja Hrvatske akademije Amerike (1953.) i dvadesetak godina poslije sabornik u Hrvatskom narodnom vijeću koje je okupljalo Hrvate diljem svijeta u radu za osamostaljenje njihove domovine.
Mnogi su nasilno u svijet otišli i obogatili zemlju u koju su došli, domovinu Hrvatsku nisu smjeli ni posjetiti, a mlađim hrvatskim naraštajima gotovo su nepoznati. Jedan od takvih bijaše Ivan Degrel, hrvatski glazbenik, pravnik i novinar. Rođen je u Županji 17. svibnja 1909. godine. Gimnaziju je završio u Osijeku, a studij prava u Zagrebu. […]
Dr. Mihanovich uvijek je s ponosom govorio o svojim roditeljima i drugim hrvatskim imigrantima u Americi, koji su na svoju djecu prenijeli istinsku ljubav prema Bogu, bližnjemu i hrvatskoj kulturi i domovini. Živio je vjeru i ljubav koju je naslijedio od svojih roditelja i obogaćivao sve s kojima je radio i koje je susretao.