Dragutin Lerman
FOTO: Knjižnice grada Zagreba
Biti istraživač nepoznatog (nama) svijeta može se biti iz različitih razloga: bogatstvo, znanost, znatiželja, avanturizam… Čovjek o kojem ću s vama podijeliti nekoliko riječi nije pošao u „Novi svijet“, kamo su mnogi Hrvati (i drugi) tada išli, nego u Afriku. Vjerojatno mu je ona bila čarobnija i pustolovnija nego američki rudnici ili gradovi puni dima i tvornica.
Nije to bilo tako davno kada kod nas nije bilo benzinskih crpki. Nisu bile potrebne! Tko je imao osobni automobil?! Putovalo se autobusima i vlakom, a ponajviše pješačilo. Nije to bilo ni loše, bili smo čiliji i zdraviji. Danas bismo poludjeli bez automobila! Ali samohodni strojevi ne mogu bez dobre „zobi”, bez skupe hrane; bez […]
Dragutin Lerman rođen je u Požegi 24. kolovoza 1863. u obitelji od 16-ero djece! Kažu da je već s 15 godina postao pustolov; otišao je pješice u Hamburg, stigao do Londona i vratio se doma. Bila to istina ili ne, ipak nam priča govori da je bio nestašna duha i hrabar.
U školu je išao u rodnom mjestu i zatim u Karlovcu. On i još jedan prijatelj Karlovčanin 1882. prijavili su se poći u Afriku s jednom belgijskom ekspedicijom, kojoj je, navodno, glavna svrha bila istraživanje. Pokrovitelj tog pothvata bio je belgijski kralj Leopold II. kojemu nije bilo do stjecanja novog znanja o Africi, nego do materijalnih dobara koje je htio izvući iz afričkog prirodnog bogatstva. On je pod plaštem „humanizma“ i znanosti prisvojio i iskorištavao „Belgijski Kongo“ kao vlastiti posjed. Je li naš Dragutin imao spoznaja o kraljevim, odnosno belgijskim, imperijalističkim namjerama, nije nam poznato.
Ispričat ću vam koju o čovjeku, Hrvatu, čije znamo samo ime, Karlo, i da je bio profesionalni vojnik. Ne bismo mi o njemu ništa znali, ta bilo je na tisuće hrvatskih profesionalnih vojnika koji su ratovali diljem Europe, da nam nije jedan malo poznatiji engleski plemić o Karlu zapisao zanimljivu pričicu. Naime, engleski plemić John […]
Mladi Lerman bio je velika pomoć istraživačkim skupinama jer je bio radišan, okretan i naučio je nekoliko domorodačkih jezika. Nažalost, njegov kolega Hrvat na prvoj je ekspediciji obolio i umro. Od godine 1882. do 1896. Lerman je sudjelovao u četiri ekspedicije. Mnogi su ga hvalili da je bio najzaslužniji član tih belgijskih pothvata i jedno je vrijeme obnašao dužnost generalnog povjerenika za Istočni Kongo. Tijekom jedne od ekspedicija (1883.) otkrio je velike slapove na rijeci Kouilou (Kwilu, Kwila ili Kwil) i nazvao ih Slapovi Zrinski/Zrinski Chutes. Godine 1896. vratio se u rodnu Požegu, oženio se i postao ravnatelj lokalne banke.
Ali Lermanov život u domovini brzo se po povratku zakomplicirao. Nekako mu je sve pošlo „nizbrdo”, najviše kad mu je „prijatelj” i bankovni činovnik pokrao oveću svotu novca i pobjegao u Ameriku. To ga je zakopalo u dugove iz kojih se nije mogao izvući. Prečesto se događa da vas „prijatelji” napuste kad ste u nevolji! To se dogodilo i njemu, pa i žena se vratila bogatom ocu jer Dragutin nije mogao osigurati materijalnu stabilnost obitelji. On je nastojao izvući se iz te krize. Kako je bio radišan, išao je i u Pariz raditi da bi vratio dugove i normalizirao život. Nije ni to puno pomoglo pa je stigao (1912.) u središnju Bosnu istraživati tamošnja rudna bogatstva, nadajući se da će ga sreća poslužiti te će i zlato pronaći. Umro je u Kreševu 12. lipnja 1918. godine.
Biti mlad, uspješan, slavan i prerano umrijeti! To je zaista biti k’o meteor na nebu, koji se pojavi, zabliješti i nestane. Slično je bilo i s hrvatskim glazbenikom (violinistom i skladateljem) Franjom Krežmom. Ali ipak, iza njega je ostao sjajan trag koji i danas nalazimo na nebu kulture. Franjo je rođen u lijepom Osijeku, kulturnom […]
Lerman, istraživač i sanjar, bio je cijenjen ne samo u Belgiji, nego i u Kreševu. Umro je među ljudima koji su ga voljeli i među njima je i pokopan. Njegovi životni zapisi objavljeni su u nekoliko knjiga, a materijali koje je na svojim putovanjima pribavio nalaze se u Etnografskom muzeju u Zagrebu i Gradskom muzeju u Požegi.