Tetovo

Digitalizirana baština Hrvata u Makedoniji pokriva 80 istaknutih profesora, arhitekata, umjetnika…

11. srpnja 2022. u 9:51

Potrebno za čitanje: 2 min

Dijaspora.hr

Vijesti

FOTO: Makedonsko-hrvatsko društvo

Uz misao Antuna Gustava Matoša “samo barbarin može ismijavati povijest”, ovaj petak je u Tetovu Makedonsko-hrvatsko društvo promoviralo digitalnu platformu “Arhiv Hrvata u Makedoniji”, dostupnu na ovoj poveznici.

Knjiga o istaknutim intelektualcima Makedonije koji potječu iz Hrvatske

Zajednica Hrvata u Republici Sjevernoj Makedoniji izdala je knjigu „Hrvati u visokoobrazovnom i kulturnom životu Makedonije u XX. stoljeću“, koju potpisuju autori prof. dr. sc. Nataša Kotlar Trajkova, prof. dr. sc. Mirjana Polenak Aćimovska, prof. dr. sc. Vlado Bučkovski i prof. dr. sc. Goce Nanevski. Djelo je objavljeno na 40 stranica na kojima se spominju […]

Platforma pokriva oko 80 imena istaknutih Hrvata: sveučilišnih profesora, arhitekata, umjetnika, ekonomista, pravnika, sportaša, glumaca, ali i digitalizirane fotografije, umjetničke slike te druga arhivska građa.

Prisutnima se obratio Nediljko Romac, predsjednik Makedonsko-hrvatskog društva, koji se osvrnuo na rezultate u proteklih 20 godina. Prve dodire makedonskog i hrvatskog naroda objasnio je povjesničar Ljubiša Marković, počevši od 9. stoljeća. Književnica Slavica Dabevska Kirovska govorila je o umjetničkoj i povijesnoj vrijednosti epohalnih djela “Zbornik braće Miladinov” i “Beli Mugri” objavljenih u Hrvatskoj. Simona Koprivnjak predstavila je deset profesora – doajena na Medicinskom fakultetu u Skoplju.

Sljedeća tema koja će biti detaljnije istražena posvećena je dolasku Hrvata u Tetovo preko tvornice “Teteks”, za što se očekuje i publikacija.

U prilogu Arhiva nalaze se digitalizirane razglednice poslane iz Makedonije (u hrvatske gradove), od kojih je najstarija iz 1914. godine, umjetničke slike Tomislava Krizmana, skice iz tetovske tvornice “Teteks” iz 1950. (arh. Đuro Ancel), fotografije s osnivanja MHD-a 1993…

Makedonsko-hrvatsko društvo

„Arhiv Hrvata u Makedoniji“ digitalna je platforma putem koje se provodi digitalizacija i sistematizacija najznačajnijih djela, autora, osobnosti i događaja koji potvrđuju postojanje i uspjehe Hrvata na području makedonske države, ali i ističu povijesne suradnje i povezanost dvaju naroda. Cilj je prikazati povijesne činjenice, kontakte i događaje na jednostavan, pristupačan i vizualan način.

Najveća prednost „Arhiva Hrvata u Makedoniji“ kao digitalne platforme je neograničena mogućnost učitavanja tekstualnih sadržaja, fotografija i videomaterijala.

Predstavljena prva elektronička informacijska platforma na hrvatskom jeziku u Makedoniji

Makedonsko-hrvatsko društvo u Skopju održalo je tribinu na temu “Digitalizacija hrvatske kulturne baštine”, s posebnim osvrtom na iskustva i modalitete zaštite te promocije jezika i kulture, kao i mogućnosti digitalnog povezivanja udruga. U drugom dijelu programa promovirana je prva elektronička informacijska platforma na hrvatskom jeziku u Makedoniji pod nazivom “Croatica”. Prisutnima su se obratili Robert […]

“Ovom platformom postavljamo nove temelje za buduća istraživanja i upoznavanje kulture Hrvata u Makedoniji, kao i povijesno zapaženih i dojmljivih djela suradnje makedonskog i hrvatskog naroda”, ističu iz Makedonsko-hrvatskog društva.

Ovaj projekt financijski je podržao Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske.