Poseban dan
FOTO: Hrvatski katolički kalendar
Kardinal Albert Gregory Meyer, nadbiskup Chicaga, blagoslovio je 21. lipnja 1964. godine novu hrvatsku katoličku crkvu “Presvetoga Srca Isusova” na jugu Chicaga.
Naš suradnik Ante Čuvalo pronašao je zanimljivu vijest u hrvatskim novinama „Jadran“ (San Francisco) koju je kasnije prenijela “Hrvatska zastava” (Chicago) u broju od 28. svibnja 1908. Članak govori o osnutku hrvatskog kluba u San Franciscu s početka 20. stoljeća i razlozima zašto postati njegovim članom. Evo što je zapisano o tadašnjem velikom ponosu Hrvata… […]
Prigodnu svečanu misu služio je fra Vendelin Vasilj, a propovijedao je kardinal Meyer. Nadbiskup Chicaga naglasio je živu vjeru hrvatskog naroda, požrtvovnost i uspješan rad hrvatskih franjevaca među svojim narodom, posebno istaknuvši angažman mjesnog župnika fra Mirona Lasića.
Nakon posvete crkve i svete mise u Hrvatskom domu organiziran je župni banket. Uslijedio je lijepi program koji su uglavnom izvodila školska djeca. Kardinalu se posebno svidjela cijela priredba pa je ponovno odao priznanje župniku i župljanima. Kao i uvijek, župljani su bogato darovali svoju župu i crkvu na koju su s pravom ponosni.
Nova crkva Presvetog Srca Isusova na jugu Chicaga jedna je od najljepših hrvatskih crkvi u Americi. Duga je 147, a široka 50 stopa. Ima sjedala za 600 osoba. Zvonik u kombinaciji cigle i kamena visok je 72 stope. Na pročelju crkve je veliki prozor 20 x 14 stopa s krasnom slikom Presvetog Srca Isusova, kralja svemira. Ovaj je prozor izrađen u Italiji, a cijela crkva je obložena lijepim talijanskim mramorom u visini od šest stopa.
Posebno je lijepo svetište obloženo s posebnim mramorom s mramornim oltarima i kipovima. Glavni oltar i veliki mramorni križ nad glavnim oltarom visok 16 stopa s Kristovim tijelom od 6 stopa isklesanim od jednoga komada bijelog mramora je najveća privlačnost ove crkve.
Stara i lijepa crkva od opeke, Old St. Mary’s (crkva Svete Marije), nalazi se u poznatoj Kineskoj četvrti San Francisca. Tamo su se nekada stari hrvatski pioniri vjenčavali s Irkinjama i Španjolkama. Tamo su se krstila njihova djeca. Tamo su se održavale zadušnice za pokojne gospare i njihove članove obitelji prije pokopa na najstarijem hrvatskom […]
Četiri kapelice: sv. Franje, sv. Ante, sv. Josipa-radnika i sv. Male Terezije također su od mramora. Posebno je lijepa i skupocjena kapelica-krstionica od posebnog mramora u bojama, i od mesinga.
Ova nova crkva ima sve potrebne moderne prostorije i namještaj, kao i veliku izoliranu kapelicu za majke s djecom. Povrh svega toga ova je crkva “air-conditioned” sa strojevima za ravnanje temperature ljeti i zimi.
Hrvati s juga Chicaga, svećenici i župljani mogu biti ponosni na ovakvu lijepu crkvu. Župnik fra Miron Lasić uložio je najviše truda oko gradnje ove crkve i zaslužuje veliko priznanje koje mu odaju njegovi župljani.
U današnjem međunarodnom životu Sueski kanal je jedna izložena i osjetljiva točka pa katkada izgleda da o njemu ovisi rat i mir u svijetu. Ali 1869., kada je on prokopan, smatran je pravim čudovištem svoga vremena. Zanimljivo je i da su Hrvati odigrali zapaženu ulogu pri njegovu prokopavanju. Međunarodna javnost početkom 19. stoljeća živo se […]
Svećenicima i župljanima od srca čestitamo i želimo im napredak te blagoslov Božji u budućnosti.
Hrvatski katolički kalendar, 1965.