Nema prekršajnog postupka
FOTO: Pixabay
Porezna uprava u siječnju je uputila poziv hrvatskim građanima na dobrovoljnu prijavu inozemnih primitaka, budući da je, kako je navedeno u priopćenju, uočeno da određeni broj njih nije ispunio tu obvezu.
Nakon poziva građanima – hrvatskim rezidentima da dobrovoljno prijave inozemne primitke ostvarene u prethodnim godinama, Porezna uprava objavila je dodatna pojašnjenja s obzirom na povećani broj upita državljana koji žive u inozemstvu. Iz Porezne tako ističu da se plaćanje poreza ne određuje prema državljanstvu ili prijavljenom prebivalištu već prema poreznoj rezidentnosti kao središtu životnih interesa. […]
Naglašeno je kako je temeljem razmjene podataka između Porezne uprave Republike Hrvatske i poreznih tijela drugih zemalja o ostvarenim primicima hrvatskih rezidenata uočeno da određeni broj građana nije prijavio inozemne primitke.
Porezna uprava istaknula je kako je inozemni primitak obvezno prijavljivati u Hrvatskoj neovisno o činjenici je li u inozemstvu porez već plaćen te neovisno o činjenici hoće li u Hrvatskoj postojati obveza plaćanja poreza…
“Naš poziv urodio je plodom, više od 13 tisuća građana prijavilo se sa svojim dohotkom iz inozemstva. Još uvijek je otvorena mogućnost prijava takvog dohotka i nadamo se da će naši građani tu mogućnost iskoristiti”, rekao je Božidar Kutleša, ravnatelj Porezne uprave u Novom Zagrebu.
Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru, u suradnji sa Središnjim državnim uredom za Hrvate izvan Republike Hrvatske, raspisalo je Natječaj za najbolji neobjavljeni dramski tekst na hrvatskom jeziku za mlade autore do 35 godina. Cilj natječaja je unaprjeđenje hrvatske suvremene drame, povećanje mogućnosti profesionalnoga angažmana mladih autora/autorica, jačanje hrvatskoga zajedništva te očuvanje hrvatskoga jezika, kulture i […]
Za dobrovoljno prijavljeni inozemni primitak u slučaju utvrđivanja porezne obveze postupak se provodi prema propisima važećim na dan dobrovoljnog prijavljivanja, bez obračuna kamata i bez izricanja novčane kazne za prekršaj nepravodobne prijave inozemnih primitaka.
“Podsjećam, građani u tom slučaju mogu birati opcije. Hoće li to biti jednokratna prijava za 2022. godinu ili će po godinama. Sve što bude išlo u korist građanima, mogu iskoristiti. O svemu se mogu informirati u ispostavama Porezne uprave gdje će ih uputiti na njihova prava i pogodnosti koje im ovaj postupak pruža”, zaključio je Kutleša.
Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske dodjeljuje 1000 stipendija za akademsku godinu 2021./2022., od čega 250 stipendija za studij u Republici Hrvatskoj (200 stipendija za pripadnike hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, 30 stipendija za pripadnike hrvatske nacionalne manjine i 20 stipendija za pripadnike hrvatskog iseljeništva) te 750 stipendija za studij u Bosni […]
Obveza prijave inozemnih primitaka ne odnosi se na mirovine koje primaju građani rezidenti Republike Hrvatske iz Kanade, Kine, Luksemburga, Sjeverne Makedonije, Maroka, Mauricijusa, Njemačke, Omana, Poljske i San Marina.