Veliki broj upita
FOTO: Pixabay
Nakon poziva građanima – hrvatskim rezidentima da dobrovoljno prijave inozemne primitke ostvarene u prethodnim godinama, Porezna uprava objavila je dodatna pojašnjenja s obzirom na povećani broj upita državljana koji žive u inozemstvu.
Svečano je otvoren Konzulat Republike Hrvatske sa sjedištem u gradu Iquique na čelu s počasnim konzulom Hrvojem Bogdanom Ostojicem Pericem, koji već niz godina okuplja hrvatsku zajednicu i radi na očuvanju hrvatskog identiteta na sjeveru Čilea. Uz regiju Tarapacá, novootvoreno konzularno predstavništvo ostvaruje konzularnu nadležnost i nad regijom Arica y Parinacota. Uz prisutnost veleposlanice Mire […]
Iz Porezne tako ističu da se plaćanje poreza ne određuje prema državljanstvu ili prijavljenom prebivalištu već prema poreznoj rezidentnosti kao središtu životnih interesa. Pritom osobe koje imaju užu obitelj (supružnika i/ili djecu) imaju poreznu rezidentnost tamo gdje im se nalazi obitelj i gdje ta obitelj koristi sve potrebito za svakodnevni život (mjesto odlaska na posao, liječnik, škola, vrtić i slično).
Osobi koja je samac, porezna rezidentnost određuje se prema mjestu gdje boravi u pravilu u razdoblju duljem od 183 dana, napominju iz PU.
“Za hrvatske državljane koji su s užom obitelji ili kao samci odselili iz Hrvatske prije 2016. godine ili imaju užu obitelj izvan RH, pretpostavlja se da nisu više hrvatski porezni rezidenti te stoga nisu ni u obvezi prijavljivati svoje ukupno ostvarene primitke po načelu svjetskog dohotka u RH. Sve i da imaju određenu nekretninu, koju su naslijedili ili kupili u RH, koju možda i iznajmljuju u RH i po toj osnovi plaćaju porez u RH, to ih ne čini hrvatskim poreznim rezidentima”, navode iz Porezne uprave.
Zbog raznih informacija u javnom prostoru mnogi hrvatski državljani koji već godinama s obitelji žive izvan RH sada pitaju trebaju li što prijavljivati u RH, pa iz Porezne uprave naglašavaju da oni nemaju obveze prijave ukupno ostvarenih primitaka u RH.
“Samo oni koji su promijenili poreznu rezidentnost od 2016. godine do danas, tako da su se odselili i prenijeli središte životnih interesa izvan RH, a nisu se odjavili iz porezne rezidentnosti RH, moraju to učiniti podnošenjem Obrasca TI te podnošenjem potvrde o poreznoj rezidentnosti druge države kako bi se činjenica promjene porezne rezidentnosti mogla utvrditi unazad za protekla razdoblja”, dodaju iz PU.
Pete Hrvatske svjetske igre koje su se trebale održati u Zagrebu od 26. do 30. srpnja odgađaju se za 2023. godinu. “Nakon obavljenih razgovora s relevantnim čimbenicima, vezno uz pandemiju COVID-19, Hrvatski svjetski kongres na razini Izvršnog odbora održao je videokonferenciju i donio odluku o novoj odgodi i novom terminu održavanja Hrvatskih svjetskih igara”, priopćili […]
Porezna uprava navodi da se postupak dobrovoljnog prijavljivanja primitaka iz inozemstva ostvaruje podnošenjem obrasca Dobrovoljna prijava ino primitaka te po potrebi drugih obrazaca navedenih na internetskoj stranici Porezne uprave.
Tvrdi i da će se u postupku utvrđivanja eventualne porezne obveze, sukladno dobrovoljnoj prijavi ino primitaka, primijeniti metoda koja je povoljnija za poreznog obveznika: kumulativna prijava ostvarenih primitaka za prethodne godine u tekućoj godini uz obračun poreza prema poreznim pravilima za tekuću godinu (kumulativni obračun) ili obračun po godinama za prethodne godine uz priznavanje osobnih odbitaka i poreznih stopa prema pojedinoj godini (obračun po godinama).
“Metoda kumulativnog obračuna bit će povoljnija za ino primitke ostvarene po osnovi konačnih dohodaka (dohodak od imovine i imovinskih prava i dohodak od kapitala) s obzirom na primjenu danas važeće porezne stope neovisno o visini ostvarenog primitka, zatim za primitke ostvarene po osnovi dohotka od osiguranja, s obzirom na to da je kao izvor dohotka ukinut primitak od osiguranja, zatim za primitke ostvarene po osnovi nesamostalnog rada za mlade osobe radi korištenja porezne olakšice za mlade osobe te za primitke ostvarene po osnovi godišnjih dohodaka, u pravilu, za stjecatelje koji su u prethodnim godinama već iskoristili propisane osobne odbitke. Metoda obračuna po godinama bit će, u pravilu, povoljnija za obveznike koji u prethodnim godinama nisu iskoristili propisane osobne odbitke jer će tako iskoristiti neiskorišten osobni odbitak po godinama”, napominju iz Porezne uprave.
Hrvatsko nacionalno vijeće u Republici Srbiji predstavilo je prijedloge Godišnjeg izvješća za 2021. i Godišnjeg plana rada za 2022. „Na početku svake godine odvojimo vrijeme za koordinaciju djelovanja i usklađivanje planova rada kako bi ključne institucije funkcionirale kao jedinstveni sustav. Najprije smo ‘izlistali’ sve aktivnosti na sastanku Ureda Vijeća, zatim smo ključne pravce koordinirali s […]
“Temeljem svake Dobrovoljne prijave ino primitaka u postupku utvrđivanja porezne obveze, PU primijenit će metodu obračuna koja će za poreznog obveznika biti povoljnija”, zaključuju iz PU.